W JAKI SPOSÓB WYBIERAĆ WINA

Inna stara jak świat prawda powiada, iż:

Najlepsze są te wina, które Ci najbardziej smakują,
i sprawiają Ci największą przyjemność.


Wydaje się, iż dosyć karkołomna metoda tłumaczenia zapachów, aromatów, smaków itp. win [przy ich ogromnej nadprodukcji w świecie], jest zajęciem tyle bezsensownym, co bezproduktywnym. Trudno bowiem sobie wyobrazić abyśmy szukali akurat tych konkretnych win, wybranych przez przykładowego komentatora, a nie win w stylach, które nas akurat tutaj i teraz interesują.

Innymi słowy, wybór wina na podstawie rankingu dokonywanego przez zawodowych degustatorów doprowadza do tego, iż pijesz wino, które smakowało komuś innemu, a nie to, które smakowałoby Tobie [chociaż próbujesz sam(a) siebie przekonać, że ci odpowiada].
Niech miłośnicy wina nauczą się wyboru trunku na podstawie jego smaku – bez sięgania do arsenału tradycyjnej wiedzy lub specjalistycznego słownictwa związanego z degustacją wina. Niech wreszcie poznają pełny zakres smaków, a nie tylko kilku win, które dzisiaj najlepiej się sprzedają i są najsilniej promowane.

Smak jest kwestią indywidualną. Tylko Ty możesz stwierdzić, co najbardziej lubisz. To właśnie najlepszymi degustatorami wina są zagorzali amatorzy, a wcale nie znawcy win !

Bardziej sensowne [przynajmniej na samym początku naszej edukacji winiarskiej] może więc być raczej poznanie stylów wina. Zaletą podobnego podejścia jest uwzględnienie potrzeb zwykłego śmiertelnika, gdyż służy ono przede wszystkim konsumentom wina, a nie jego producentom, sprzedawcom i zawsze usłużnym komentatorom winiarskim.

Styl wina jest Twoją reakcją na pite przez Ciebie wino, jest to więc zespół charakterystycznych cech, tworzących osobowość wina. Zatem styl wina jest całością doznań zmysłowych odnoszących się do wyglądu, zapachu i smaku wina. Inaczej mówiąc styl wina to luźna koncepcja, a nie sztywna reguła.

Jeśli styl wina Ci nie odpowiada, nie pasuje do okazji lub serwowanych potraw, to jego jakość nie odgrywa większej roli. Ocena jakości jest bowiem całkowicie subiektywna, poglądów na temat jakości wina jest tyle, ile osób je głoszących. Komentator winiarski, w rzeczywistości ocenia swoje odczucia, a nie samo wino. Innymi słowy styl wina jest o wiele istotniejszy niż jego jakość !

Bukiet + struktura = styl

Każde z win charakteryzuje się własną kombinacją substancji zapachowych, tworzących profil aromatyczny, oraz własną kombinację substancji strukturalnych, tworzących ciężar, teksturę, wytrawność, głębię i inne aspekty struktury. Te dwie kombinacje elementów wina kreują ogólne wrażenie, jakie ono wywiera.