WINA BIAŁE I

Świeże nie dębowe wina białe

Najlżejsze i najmniej złożone ze wszystkich wytrawnych win białych. Lekkie, rześkie, orzeźwiające, o dość łagodnych aromatach i smakach, ale zdecydowanie zaznaczonej rześkiej kwasowości. Pochodzą ze stosunkowo chłodnego klimatu, głównie z winnic europejskich, a za miejsce ich narodzin uważa się północno-wschodnie regiony włoskie takie jak Alto Adige, Veneto i Friuli Venezia Giulia.

Typowymi winami tego stylu to Pinot Gris, Muscadet (Melon de Bourgogne), niedrogie białe Bordeaux. Są to wina pite dla przyjemności, pije się je bardzo łatwo z powodu ich lekkości i niskiej zawartości alkoholu, nie prowokują one do tego, aby co chwila podnosić kieliszek do nosa i doszukiwać się nowych egzotycznych nut.

Nie dominują one również potraw i zawsze doskonale pasują do owoców morza (za wyjątkiem homara), ostryg, risotto z owocami morza, filet z piersi kurczaka, sałatka nicejska, ser kozi i sery pleśniowe takie jak brie i camembert.

W dzisiejszych czasach – dominacji hasła im więcej, tym lepiej - rześkie nie dębowe wina białe zdecydowanie przegrywają. Dalszej egzystencji tego stylu zagraża popularność ciężkich, pełnych i aromatycznych białych win.

Ziemiste wina białe

Ziemiste wina białe są łagodne i bezpretensjonalne, zawierają nutę autentyzmu, definiuje je równowaga między aromatami i strukturą, która stwarza wrażenie esencji, ciężaru i solidności, Inną kluczową cechą jest ich naturalny smak.

Typowe dla tego stylu wina, to białe Côtes du Rhone, Côte Chalonnaise, Vouvray i [niektóre] Chablis.

Wina te są wytrawne, o dość pełnym ciele i średniej intensywności aromatów, wypełniają one usta, bardziej demonstrując swoja solidność niż samą siłę. Zapachy mokrej trawy lub suchej gleby są określane jako ziemiste, podobnie jak nuty drewna i zapachy mineralne – kamienia, kredy, soli. Niekiedy te ziemiste zapachy współistnieją z lekko dymnym lub korzennym charakterem dębu, z owocowymi, kwiatowymi i ziołowymi nutami, a nawet akcentami zwierzęcymi (mokra wełna i lanolina).

Wielu miłośników win określa je, jako „zniewalające”, a niektóre z nich należą do wielkich, a nawet legendarnych win. Pochodzą one ze Starego Świata i niejako obrazują mentalność tutejszych winiarzy. Zaprzeczają one współczesnym trendom głoszącym, iż wino powinno być owocowe i zazwyczaj bardziej odzwierciedlają one swój terroir, niż szczep winny, z którego powstały.

Ziemiste wina Chardonnay pochodzą głównie z Europy, z południowej części Burgundii, a w szczególności Côte Chalonnaise(Mercurey, Givry, Rully).
Innym regionem gdzie powstają największe ziemiste wina białe to Côtes du Rhone (płd. część). Są to wina wytrawne, pełne, szerokie, mające charakter oraz o dość stłumionych aromatach i smakach.
Pozostałe wina to wina pochodzące z Doliny Loary, niektóre alzackie, wina z Friuli Venezia Giulia i Alto Adige.

Cechą wyróżniającą wina ziemiste jest koncentracja aromatów i smaków. Aromaty i smaki tego stylu nie są intensywne, ale to wcale nie znaczy, iż są „rozmyte”.

Wina ziemiste nie pasują do potraw o owocowym aromacie, nawet lekkim, a więc podawaj ziemiste wina białe do niezbyt lekkich i raczej mało aromatycznych potraw, takich jak np.: sery z mleka owczego, pieczarki z patelni, quiche, filet z indyka, risotto z grzybami, łosoś z grilla.