WINA CZERWONE II

Rześkie przyprawowe wina czerwone

Wina tego stylu łączą dwa elementy:

1. średni lub bardzo intensywny aromat i smak
2. solidna, ale nie potężna budowa

To wina „z charakterem”, bardziej intensywne niż delikatne wina czerwone, jednak jeszcze nie „potężne” i dominujące. Wina, po które sięga się mając ochotę na wieczorną lampkę czerwonego wina. Najlepsze gdy są młode i świeże, łączą one w sobie bogactwo aromatów i smaków z solidna teksturą. Z reguły oferują one ogromną różnorodność, wszystkie jednak charakteryzują się solidną teksturą, aromaty przypraw są zdecydowane [pieprz, cynamon, goździki], ale również zaznaczają nuty świeżych owoców.

Typowe wina dla tego stylu to włoskie dolcetto, barbera, [tanie] montepulciano, niektóre zinfandel, cru Beaujolais, argentyński Malbec, chilijski Carmenère.

Najbardziej liczącym się szczepem w tej kategorii jest Syrah (Shiraz).

Przyprawowe wina czerwone są aromatyczne, dlatego nadają się do potraw o intensywnym smaku. Doskonałe np. do pizzy z kiełbasą i papryką, pikantnych potraw meksykańskich, mięs z grilla [szczególnie podawanych z ostrymi sosami bbq], chili.

Ojczyzną tego stylu win jest płd Francja [Prowansja, Langwedocja-Roussillon, Cahors, Madiran].

Potężne wina czerwone

Wina tego stylu wydają się być „ważniejsze” od innych, bowiem imponują bogactwem, intensywnością, ciężarem czy tez swoim majestatem. Kolekcjonerzy win często posiadają zbiór potężnych win czerwonych, bowiem wina te, charakteryzując się dużym potencjałem starzenia, są z reguły dobrą inwestycją.

Wina te mają zawsze solidną strukturę, pełne ciało, wiele garbników, wysoką zawartość alkoholu i bardzo często intensywny aromat. Starzone są w dębie, który pozostawia w nich mocny ślad garbników.

Do klasyków tego gatunku zaliczają się największe Bordeaux, niektóre burgundy, supertoskany, wina z Piemontu [Barolo, Brunello di Montalcino], Ribera del Duero i Priorat, większość win z płn Côtes du Rhone, najlepsze kalifornijskie Cabernet Sauvignon i Merlot i australijskie Shiraz.

Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za smak tych win jest wysoki stopień dojrzałości gron. Tworzy je więc ciepły klimat, w którym grona w pełni dojrzewają.

Dojrzałość = dużo cukru w gronach = dużo alkoholu w winie.


A wysoka zawartość alkoholu jest kluczowym komponentem potężnych win czerwonych.. Nadaje im ona, z kolei, pewną słodycz – kolejny atrybut win tego stylu. Innym wyróżnikiem jest bogaty aromat i smak w pełni dojrzałych owoców, a nawet konfitur owocowych.

Potężne wina czerwone najbezpieczniej jest podawać np. do serów na zakończenie posiłku, gdy goście pili już wcześniej inne wina i nie oczekują niczego więcej. Wina tego stylu pasują do wszelkiego rodzaju serów z wyjątkiem świeżych serów kozich i miękkich serów pleśniowych takich jak brie.

Pamiętaj, iż wina te są gwiazdą wieczoru. Jeśli napracujesz się w kuchni przygotowując wspaniałe wielodaniowe przyjęcie, może być Ci przykro, gdy wino przyćmi potrawy.

Ten styl win doskonale się komponuje np. z wołowiną, jagnięciną, dziczyzną i dzikim ptactwem, żeberkami, ciężkimi daniami z makaronu, ale również lasagne i pizza z dużą ilością sera.