WINA CZERWONE I

Delikatne wina czerwone

O ile masz ochotę na wytrawne czerwone wino, przyjemne i nie wymagające wysiłku, nie zmuszające do refleksji, ale pomagające się odprężyć po ciężkim dniu – wybierz właśnie delikatne wino czerwone. Sącząc kieliszek takiego wina, nawet nie zastanawiasz się nad tym, jakie ma aromaty. Po prostu są one przyjemne i tylko to się liczy.

Wina te mają najłagodniejsze aromaty i najdelikatniejszą strukturę. Niezależnie z jakim aromatem mamy do czynienia, jest on zawsze subtelny.

Takimi winami są na przykład tanie czerwone Bordeaux, niektóre łatwe Côtes du Rhone, tradycyjne Rioja, Merlot i Cabernet Sauvignon z północno-wschodnich Włoch, proste Chianti.

Jeszcze 10 lat temu Chianti były typowe dla tego stylu, ale obecnie celem winiarzy jest raczej ciężar, niż finezja.

Delikatne wina czerwone pochodzą głownie z regionów o umiarkowanym klimacie. Grona tutaj powstające zawierają mniej cukru od gron pochodzących z ciepłych klimatów. Względnie wysoka zawartość kwasów w gronach [kolejny efekt umiarkowanego klimatu] współgra z garbnikami, dając tym winom wiotki profil w ustach. Nie są one starzone w nowych beczkach dębowych, a więc ponad własne garbniki, nie dostają się do nich dodatkowe garbniki z drewna dębu. Inną cechą charakterystyczną, są wysokie zbiory, czego skutkiem grona zawierają mniej cukru , a więc wino ma mniejszą zawartość alkoholu, wyższą kwasowość i mniejszą zawartość garbników.

Łagodna natura delikatnych win czerwonych świeci pełnym blaskiem, kiedy łączy się je z prostymi daniami, o nie wyrafinowanym smaku. Krwisty stek, kotlet jagnięcy, zwykły twardy ser, pieczarki z patelni – doskonale współgrają z tymi niedocenianymi winami.

Delikatne wina czerwone są staromodne; w tym sensie, iż nie są one owocowe, „dżemowe”, skoncentrowane, o dużej zawartości alkoholu, a więc nie posiadają tych wszystkich obecnie tak popularnych elementów.

Łagodne owocowe wina czerwone

Wina tego stylu są winami najłatwiejszymi do picia. Mają wspaniały owocowy aromat, na który składają się wiśnie, jagody lub śliwki, oraz delikatną teksturę, bez nadmiaru cierpkich garbników. Silnie zaakcentowana owocowość jest ich zapachowa charakterystyką, niska z kolei zawartość garbników czyni je łagodnymi i gładkimi.

Zdecydowanie polecane są dla osób rozpoczynających swoja przygodę z winem lub dla tych, które dotychczas pijały głównie wina białe.

Do tego stylu zalicza się większość win Beaujolais, liczne wina Côtes du Rhone, niektóre czerwone wina z płd Włoch, niektóre Pinot Noir z Nowego Świata, niektóre amerykańskie Merlot’y.

Kwintesencją win tego stylu są wina Beaujolais (płd. Burgundia). Produkowane są one wyłącznie ze szczepu Gamay. Włoskimi przedstawicielami tego stylu są Valpolicella i Bardolino, prawdziwą natomiast skarbnicą łagodnych owocowych win czerwonych jest Australia. Szereg oregońskich Pinot Noir, zaliczanych jest również do tego stylu.

Łagodne owocowe wina czerwone są najlepsze gdy są młode, gdyż wówczas najlepiej wyrażają swoją świeżą owocowość. Nie powinny być więc pite dalej jak 2 – 3 lata od zbioru.

Przy stole mogą śmiało zastępować wina białe np. do mięsistych ryb [miecznik, łosoś], makaronu, risotta. Kontrastują też bardzo dobrze z pikantnymi potrawami, dając ustom przyjemną owocową przerwę między kolejnymi kęsami.

Idealne wino do „sączenia” podczas przyjęcia.

Doskonałe również do podawania na przyjęciach dla osób, które niespecjalnie znają się na winach. Wybierając bowiem ten styl istnieje największa szansa, iż gościom właśnie on zasmakuje.