WINA BIAŁE II

Aromatyczne wina białe

Aromatyczne wina białe są wytwarzane z aromatycznych szczepów winnych takich jak: Riesling, Gruner Veltliner, Gewurztraminer, Muscat, Viogner, Albarinho, ale również z Pinot Gris i Sauvignon bBanc.

Te doskonałe wina białe świetnie smakują same w sobie, a jednocześnie wspaniale współgrają z potrawami, zwłaszcza z tymi, do których trudno jest dobrać wino innego stylu.

Wszystkie wina tej kategorii mają naturalny aromat i smak pochodzący z gron, z których je wyprodukowano. Grona te są białymi gronami wonnymi, to znaczy mają one szczególnie mocny tak aromat, jak i smak. Słodycz (lub jej brak) jest czynnikiem wtórnym w stosunku do charakteru wina. Istotny jest bukiet niezmącony dębem. Owocowe wina tego stylu mogą mieć aromaty i smaki świeżych owoców, suszonych owoców (skórka cytrynowa czy pomarańczowa) lub przetworów owocowych (np. dżem z pomarańczy). Można również doszukać się aromatów ziołowych, takich jak zapach świeżej trawy, w niektórych winach sauvignon blanc

Cechują się one również całkowitym brakiem śladów dębu, fermentacja bowiem lub starzenie w dębie przytłumiłoby aromaty pochodzące z gron.

Szczególnie godne polecenia w tej kategorii to wina alzackie (Riesling , Pinot Gris, Gewurztraminer), austriackie (Gruner Veltliner, Riesling i Muscat) i niemieckie trocken (Riesling), a także oregońskie dojrzalsze i słodsze Pinot Gris.

Aromatyczne wina białe są bardzo smaczne same w sobie, mają intensywny aromat i silną osobowość. Należą również do najbardziej uniwersalnych win pod względem łatwości doboru do potraw. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego wina do potrawy, spróbuj jednego z win alzackich.

Wina te doskonale sprawdzają się np. z wędzonymi mięsami i rybami, rybami słodkowodnymi w śmietankowych sosach, zapiekanką cielęcą, łagodnymi serami z mleka krowiego.

Ciężkie dębowe wina białe

Są to pełne, solidne wina o wysokiej zawartości alkoholu, tłoczone z bardzo dojrzałych gron, zazwyczaj pochodzących z regionów o ciepłym klimacie. Dymne aromaty i smaki dębu przenikają te wina delikatnie lub zdecydowanie, zależnie od wina.

Dwa pojęcia charakteryzują najlepiej te wina:

*ciężkie

*dębowe.


Taki profil smakowy to styl najpopularniejszy dzisiaj w Ameryce, natomiast kluczowymi regionami gdzie powstają ciężkie dębowe wina białe to m.in. Kalifornia, Australia, Burgundia, Bordeaux, płd Francja, Toskania, Chile, Argentyna, Hiszpania, stany Waszyngton i Oregon w USA.

Pierwowzorem ciężkich białych win dębowych są burgundy [wytwarzane wyłącznie z gron Chardonnay]. Przez ponad połowę XX wieku wina te uznawano za jedyne liczące się na świecie wielkie wina białe, a najlepsze z nich wyznaczały najwyższe ceny białych win. Gdy winiarze z nowych regionach winiarskich, takich jak Kalifornia i Australia, rozpoczęli produkcje win Chardonnay, niejednokrotnie wzorowali się na winach burgundzkich. Poza Burgundią styl tych win uległ nieznacznej zmianie – ale stał się bardziej owocowy, bardziej dębowy, nieco słodszy i bardziej aromatyczny.

O różnicach między winami tego stylu, decydują miejsce pochodzenia gron, sposoby winifikacji, a także zamierzenia winiarza, typ użytej dębiny oraz sposób jej zastosowania w procesie produkcyjnym. Na przykład klasyczne, wielkie burgundy (Montrachet, Meursault) fermentowane są w beczkach. Wina fermentowane i dojrzewane w ten sposób, zwykle przechodzą fermentację jabłkową i mlekową w dębowych beczkach, stają się nieco mniej owocowe i wywołują łagodne kremowe wrażenie w ustach z nutami śmietanowo maślanymi w tle. Zarówno w aromatach, jak i w ustach.

Niektórzy producenci win Sauvignon Blanc, również poddają moszcz fermentacji w beczkach dębowych. Powstają wówczas ciężkie wina o kremowej teksturze niespotykanej w innych winach Sauvignon Blanc.

Największe wina z Bordeaux, zaliczane do ciężkich dębowych win białych powstają ze szczepu Sauvignon Blanc, często z domieszką Semillon.

Z czterech stylów omawianych win białych właśnie ten rodzaj obejmuje najintensywniejsze i najpotężniejsze wina. Należy jednak zauważyć, iż popularność rodzi przeciętność. Wiele win modnego obecnie, ciężkiego stylu to wina niskiej jakości. Jedną z ich głównych wad, to zbyt wysoka zawartość alkoholu dominująca nad pozostałymi składnikami, takimi jak kwasowość, aromaty i smaki. Tylko w najlepszych winach tego rodzaju panuje równowaga pomiędzy wysoką zawartością alkoholu i kwasowością.

Ciężkie dębowe wina białe nadają się do potraw, które mają podobny ciężar lub intensywność smaku (lub i jedno i drugie), takie jak np. ciężkie sosy, gulasze, potrawy z grilla, zupy rybne, pizza, skrzydełka kurczaka na ostro, polędwiczki wieprzowe.